A Fejér Megyei Természetbarát Szövetség Felső-Tisza-vidékre szervezett kerékpártúrája 2024.08.17-21. között valósult meg. A túrán 15 fő vett részt, és összesen 205 km-t kerekeztünk.

A sík terep, a több száz kilométer hosszú töltéskoronák (melyek árvízvédelmi célból épültek), a kisforgalmú közutak kiválóan alkalmasak voltak arra, hogy kerékpárral biztonságosan közlekedve fedezzük fel a Szatmár-Beregi-síkságot, mely olyan gazdag történelmi, kulturális, műemléki és természeti értékekben, hogy ez az öt nap csak ízelítőt nyújtott a sok látnivalóból. Itt írta Kölcsey Ferenc a Himnuszt, Petőfi Sándor a Tisza című versét, itt született Móricz Zsigmond, itt folyik a Tisza, a Szamos, a Túr, a Kraszna, itt van a sok-sok középkori templom, itt érik a szatmári alma, itt főzik a „nemtudom” szilvából a lekvárt és a pálinkát, itt készítik a görcslevest, a tengerikásás töltött káposztát, melyeket volt szerencsénk megkóstolni is.

Székesfehérvárról kisbusszal és kerékpárszállító utánfutóval utaztunk Sátoraljaújhelyre, onnan átkerekeztünk a szlovákiai Borsiba, majd onnan vissza Magyarországra. A további napokon a Szatmár-Beregi-síkság látnivalóit kerestük fel kerékpárjainkkal. Túratervünkön az iszonyú hőség és egy kisebb probléma miatt kicsit változtattunk, de így is sikerült az alábbi településeket felkeresnünk: Tivadar, Gergelyiugornya, Vásárosnamény, Tákos, Csaroda, Tarpa, Garbolc, Sonkád, Nagyar, Szatmárcseke, Túristvándi, Tiszakóród, Tiszacsécse, Fehérgyarmat. Utunk során megtekintettük a borsi Rákóczi-kastélyt, a tivadari árvízi emlékművet és szabadstrandot, a gergelyiugornyai strandot a Tisza-parton, a csodálatos református templomokat Tákoson, Csarodán, Tarpán, Sonkádon, a tarpai Nagy-hegyet, Magyarország legkeletibb pontját Garbolcnál, a magyar-ukrán-román hármashatárt, Nagyaron a Petőfi-fát, Szatmárcsekén a Kölcsey emlékszobát és a csónakfejfás temetőt Kölcsey Ferenc síremlékével, a túristvándi vízimalmot, Tiszacsécsén a Móricz Zsigmond emlékházat, Tiszakóródnál a Túr-bukógátat, ahol most csak csordogált a víz a Tiszába.

Emlékezetes volt a tákosi ebédünk, ahol a görcslevest, a tengerikásás töltött káposztát és a tarkedlit ettük, valamint a Tiszacsécsén elfogyasztott kenyérlángos. Az egésznapos kerekezések után jó volt megmártózni a minden igényt kielégítő szállásunk medencéjében.

A „Kerékpárral a Felső-Tisza-vidéken” túra a Kerékpárral 7 határon át programsorozat részeként, a Fejér Megyei Természetbarát Szövetség szervezésében, az Építési és Közlekedési Minisztérium támogatásával és a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet közreműködésével valósult meg.